Badania geotechniczne gruntu co to jest? Współczesny przemysł, nauka oraz technika, są ze sobą bardzo mocno powiązane. Te dziedziny naszego życia, są również powiązane z tym, jak bardzo zasobni jesteśmy w różnego rodzaju złoża surowców naturalnych. Surowce naturalne z najlepszych złóż powoli się wyczerpują, a w niektórych przypadkach możemy wręcz powiedzieć, że złoża te najlepsze w zasadzie się wyczerpały.
Możemy oczywiście nowych złóż poszukiwać oraz eksploatować te, które kiedyś były nieopłacalne. Jednak czy powinniśmy to robić? Jest to sprawa często dyskusyjna i taka, która musi zostać poddana dogłębnej analizie. Badanie geotechniczne gruntów oraz różnego rodzaju analizy złożone oparte na badaniach z zakresu geologii kopalnianej, pozwalają odpowiadać właśnie na takie pytania.
Na jakie pytania mogą odpowiedzieć geologia złożowa oraz badania geotechniczne gruntu?
Badania geotechniczne gruntu oraz badania złożowe, są to bardzo istotne, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji na temat wydobycia niektórych pierwiastków oraz substancji. Bardzo dobrze można to pokazać na pewnym przykładzie, a dokładniej na przykładzie ropy naftowej. W przypadku ropy naftowej co mniej więcej kilkanaście lat pojawiają się głosy naukowców, które sugerują, że nasze zasoby ropy naftowej się kończą i tak naprawdę, powinniśmy szukać alternatywnych źródeł energii, bo za 10,20 lub 30 lat pozostaniemy bez tego źródła energii, jakim jest ropa naftowa. Mijają kolejne dekady i właściwie każda kolejna prognoza, sugeruje to samo, czyli mniej więcej 20 lub 30-letni okres, na który prognozowane jest opłacalne wydobycie ropy naftowej. Czy tak się dzieje dlatego, że ktoś manipuluje danymi (co sugeruje bardzo dużo teorii spiskowych związanych z różnego rodzaju teoriami negującymi zmiany klimatyczne), czy odpowiada za to inny czynnik? (warto to powiedzieć, że nie roztrząsamy tutaj kwestii, czy ropa naftowa jest i jej spalanie, jest czymś dobrym czy złym, tylko patrzymy na nią z punktu widzenia surowcowego).
Geologia górnicza i poszukiwanie złóż
Tak naprawdę, to żeby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, powinniśmy posłuchać tego, co o zasobności ziemskich złóż ropy naftowej mówią eksperci z tej dziedziny, czyli przede wszystkim naukowcy. Okazuje się, że każda z tych prognoz przewiduje mniej więcej 20 lub 30-letnią zasobność w złoża ropy naftowej przede wszystkim dlatego, że za każdym razem uwzględniamy kwestię opłacalności wydobycia oraz aktualnych technicznych możliwości wydobycia danego złoża (oraz aktualnych metod poszukiwania nowych złóż). Jak przyjrzymy się na przykład sytuacji z końca lat 70, kiedy to powstały pierwsze takie prognozy, to faktycznie prognozowano, że mniej więcej w roku 2010 skończą się nam się złoża ropy naftowej. Faktycznie mogłoby tak być, gdybyśmy wykorzystywali tylko i wyłącznie te metody wydobywcze, które wykorzystywaliśmy w latach 70 i na początku lat 80. Obecnie jednak dysponujemy technologią zdecydowanie doskonalszą, która pozwala na dużo większe wyczerpanie złoża. W latach 70 i 80-tych dominowała technologia, która pozwalała w niektórych przypadkach na eksploatację 40% złoża i w zasadzie, reszta zasobów była dla nas niedostępna. Obecnie w niektórych przypadkach, możemy złoże wypompować niemalże w 90%. Geologia złożowa jest kwestią oceny zasobności złoża, czyli tego ile faktycznie minerałów lub substancji się w naszej glebie znajduje, ale również oceny aktualnych technologicznych możliwości jego wydobycia. Każdy geolog złożowy, każdy specjalista, który ocenia geotechniczne warunki złóż, musi to uwzględniać i musi mieć odpowiednią wiedzę do tego, aby oczywiście móc takie szacunki prawidłowo przeprowadzić.
Geologia złożowa oraz
Wszystko, co poruszyliśmy do tej pory, pokazuje jednoznacznie, jak bardzo ważną osobą jest geolog, a w szczególności geolog złożowy, który zajmuje się oszacowaniem zasobności złóż, lub ekonomicznymi podstawami do tego, aby wrócić na zboża, które już były kiedyś wykorzystywane. Tego typu działanie zresztą nazywa się powrotem na tak zwane „Brownfieldy”, czyli na brązowe pola. Są to właśnie rejony, w których eksploatacja jakiegoś złoża miała już miejsce w przeszłości i została porzucona, ponieważ ekonomicznie opłacalne zasoby zostały już wydobyte. Obecnie wracamy na te tereny, ponieważ mamy dostępną nową technologię, która pozwala te trudniejsze do wydobycia zasoby, wydobyć na powierzchnię z pozytywnym skutkiem ekonomicznym. Trzeba również wspomnieć o sprawie, która nam umknęła. Większość zasobów jest obecnie zdecydowanie droższych niż na przykład kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, więc obecnie opłaca się wydobyć to, co kiedyś było nieopłacalne. Dlatego to właśnie warto na przykład studiować geologię złożową, ponieważ jeżeli będziemy dobrzy, w tym, co robimy, to naprawdę możemy wykonywać bardzo ciekawą pracę i zwiedzić wiele rejonów świata, ponieważ będziemy prawdopodobnie jeździć na różne złoża w różnych regionach świata. Dodatkowo będziemy najprawdopodobniej dobrze opłacani, ponieważ firmy wydobywcze, płacą swoim ekspertom naprawdę duże pieniądze.