Jak znaleźć dobrego podologa. Podolog nie jest lekarzem, jednak zajmuje się profesjonalnym leczeniem chorób stóp. Dba on również o ich estetyczny wygląd, lecz jednocześnie nie jest także kosmetologiem. Jeszcze do niedawna niewiele osób wiedziało, czym w ogóle zajmuje się podolog. Dziś powstają nawet specjalistyczne centra podologii, głównie w dużych miastach. Jak wybrać dobrego podologa? Czym się on charakteryzuje? Odpowiadamy.
Wykształcenie i uprawnienia
Aby leczyć ludzi, musimy ukończyć studia medyczne, odbyć staż oraz zdać egzamin lekarski. Nie oczekujmy tego jednak od podologa – nie jest on przecież lekarzem, choć oczywiście może mieć ukończone studia medyczne. Najczęściej jednak podolodzy nie posiadają wykształcenia medycznego. Niektórzy ukończyli kosmetologię, inni jedynie specjalistyczne kursy. Zwracajmy uwagę na to, jakie wykształcenie i przygotowanie do zawodu posiada podolog. Jest to zawód deregulowany. Prawo nie określa więc wymagań, jakie mogą być stawiane podologom. Niemniej jednak uważajmy na samozwańczych ekspertów. Dobry podolog powinien mieć ukończone specjalistyczne kursy w akademiach podologii. Nie wystarczy bowiem ukończyć szkoły policealnej na kierunku podologia czy kosmetologia. Wręcz przeciwnie – dobry podolog uczy się od mistrzów zawodu.
Doświadczenie w leczeniu stóp
Dobry podolog musi posiadać odpowiednie doświadczenie. Najczęściej zanim otworzy własny gabinet, zdobywa je w innych miejscach. Podolodzy bardzo często zaczynają karierę od odbycia praktyki zawodowej, a następnie przyjmują dopiero swoich pacjentów. Ważne, aby podolog cieszył się uznaniem wśród pacjentów, którzy skorzystali z jego usług. Opinie o poszczególnych gabinetach podologicznych znajdziemy w internecie. Możemy również zapytać znajomych czy rodziny o to, czy mogą nam polecić dobrego podologa. Doświadczony specjalista cieszy się gronem zadowolonych, wracających do niego pacjentów.
Szeroki zakres usług
Każdy pacjent zgłasza się do podologa z nieco innym problemem. Niektórzy chcą wykonać pedicure leczniczy, inni zgłaszają się na leczenie odcisków bądź leczenie modzeli. Jeszcze inni chcą usunąć brodawki drobne bądź nieco większe. Pamiętajmy, że dobry podolog oferuje wszystkie te, a także inne usługi. Odróżnia go to od gabinetów kosmetycznych, które zwykle oferują jedynie pedicure. W dodatku owy pedicure nie ma nic wspólnego z tym leczniczym, który wykonuje podolog. Często gabinety kosmetyczne reklamują się jako te, które oferują także usługi podologiczne. Niemniej jednak okazuje się, że żaden pracownik salonu nie ani odpowiedniego przygotowania ani doświadczenia. Unikajmy tego typu punktów, gdyż nie otrzymamy w nich profesjonalnej pomocy. Jeśli widzimy, że podolog oferuje również manicure, regulację brwi i inne usługi niezwiązane ze stopami, to lepiej wybrać innego specjalistę. Często bowiem nie jest on podologiem, a jedynie kosmetyczką. Nie oznacza to jednak, że salonów proponujących klientom usługi różnego typu, w tym podologiczne, całkowicie musimy unikać. Czasami zdarza się, że w jednym punkcie pracuje dobry fryzjer, kosmetyczka i właśnie podolog. Zawsze zwracajmy więc uwagę na kompetencje osoby, która będzie udzielać nam świadczeń.
Poznaj usługi:
Współpraca z innymi specjalistami
Podolodzy bardzo często współpracują z innymi specjalistami, w tym z lekarzami. Podolog nie może bowiem wykonywać zabiegów inwazyjnych. Ich wykonanie musi zlecić chirurgowi. Czasami problemy ze stopami mają podłoże chorobowe – najczęściej dermatologiczne. Wtedy też niezbędna będzie konsultacja właśnie z dermatologiem. Co więcej, może okazać się, że konieczne będzie wdrożenie profesjonalnego leczenia. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której pacjent zgłasza się do podologa z grzybicą stóp. Owszem, w aptekach możemy kupić maści na grzybicę bez recepty, lecz czasem wymaga ona szerszej diagnostyki i leczenia. Dobry podolog od razu skieruje nas do specjalisty. Nie jest on przecież lekarzem, zatem nie powinien podejmować się leczenia nas na własną rękę.
Otwarcie na pacjenta
Podolog powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wielu pacjentów nie chce wystawiać na widok publiczny swoich stóp. Często są one mocno zaniedbane, a wizyta u podologa to prawdziwe wyzwanie dla pacjenta. Dlatego też dobry podolog wykazuje się przede wszystkim zrozumieniem i empatią. Powinien on z uśmiechem podchodzić do pacjenta oraz umieć zredukować jego stres. W gabinecie dobrego podologa powinniśmy móc poczuć się zaopiekowani i zrelaksowani.
Sterylność i dezynfekcja
Wybierając gabinet podologiczny powinniśmy również zwracać uwagę na odpowiednią sterylizację i dezynfekcję miejsca pracy. Jest to bardzo istotne nie tylko w czasach pandemii, ale w każdych okolicznościach. Podolog powinien na bieżąco myć narzędzia, a także używać preparatów do dezynfekcji naszych stóp. Dzięki temu mamy pewność, że nie zarazimy się żadną chorobą w gabinecie podologicznym. Każdy profesjonalista wykonuje badanie w rękawiczkach oraz w maseczce chirurgicznej. Zwracajmy na to uwagę – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Poza tym takie zachowanie pozwala nam poznać prawdziwego fachowca.