Jaki smoczek poleca ortodonta? Wiele dzieci nie wyobraża sobie życia bez smoczka. Ich rodzice byli sceptyczni. Zwykle nie chcą, aby ich dzieci nabrały nawyku ssania manekinów. Czasami jednak dzieci mają tak silny odruch ssania, że potrzebują smoczka. Rodzice wtedy zazwyczaj sprawdzają te zalecone przez ortodontę.
Smoczki – tak czy nie?
Najpierw obalimy powszechny mit. Cóż, większość ludzi uważa smoczki za tak zwane zło konieczne. Czemu? Bo według wielu lekarzy, w tym ortodontów, twierdzą oni, że smoczki powodują wiele wad zgryzu i wad wymowy. Ile jest w tym prawdy? Niewiele, jeśli wybierzemy odpowiedni smoczek i będziemy go używać zgodnie z określonymi zasadami. Dlatego jeśli dziecko naprawdę tego potrzebuje, możemy spokojnie podać dziecku smoczek. Nie ma jednak sensu mocno naciskać na smoczek. Nie potrzebujesz smoczka, chyba że Twoje dziecko ma silny odruch ssania. Co ciekawe, te dzieci często w ogóle nie chcą z niego korzystać. Oczywiście dzieci zawsze są narażone na wady zgryzu lub deficyty mowy. Pamiętajmy jednak, że takie deficyty mogą wystąpić również u dzieci, które nigdy nie używały smoczka. Trudno więc zrzucić całą winę na najlepszego przyjaciela jakiegoś dziecka.
Rodzice często chcą wybrać dla swojego dziecka smoczek, który poleci mu ortodonta. Należy jednak pamiętać, że większość z nich w ogóle tego nie poleca. Nie ze względu na zwiększone ryzyko wad zgryzu czy deficytów mowy. Powód jest prosty – cóż, trudno dziecku odzwyczaić się od smoczka. Jednak niektórzy ortodonci rozumieją problem rodziców, których dzieci mają nadmierny odruch ssania. Z tego powodu doradzają, jaki smoczek wybrać.
Pierwszym niezbędnym elementem jest podanie na opakowaniu zalecanego wieku dziecka. Jeśli smoczek jest przeznaczony dla dziecka poniżej 6 miesiąca życia, nie podawaj go dziecku poniżej pierwszego roku życia. Nie zaczynamy też przedwcześnie używać większego smoczka. Wskazania dotyczące wieku mają charakter orientacyjny, przynajmniej w teorii. Mimo to działa w zdecydowanej większości przypadków. Wybierz miękkie sutki, które są podobne do twoich piersi. Takie sutki nazywane są anatomicznymi. Są też stosunkowo elastyczne.
Nie kupuj smoczków wykonanych z twardej gumy, która faktycznie może spowodować wadę zgryzu. Na szczęście obecnie na rynku nie ma zbyt wielu takich smoczków. Czasami brodawki anatomiczne nazywane są również brodawkami ortodontycznymi. Nie ma między nimi różnicy, choć czasem za smoczek ortodontyczny płacimy więcej, głównie ze względu na chwytliwą nazwę. Ortodonci zalecają kupowanie smoczków, które nie zawierają szkodliwych substancji. Byłoby miło, gdyby na wierzchu nie było żadnych dodatkowych ozdób. Ma to na celu przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci – sznurki lub dodatkowe ozdoby mogą stwarzać ryzyko zadławienia lub uduszenia.
Jak używać smoczka?
Ortodonci zwracają uwagę, że ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego smoczka, ale przede wszystkim prawidłowe jego użytkowanie. Po pierwsze, nie podawaj dziecku smoczka zbyt długo. Zwykle smoczek wystarcza na miesiąc, maksymalnie dwa – po tym czasie musimy go wymienić. Pamiętaj, aby dokładnie zdezynfekować smoczek, zwłaszcza jeśli zostanie upuszczony. Nie liżemy smoczka, ponieważ grozi to przeniesieniem bakterii do buzi dziecka. Te z kolei mogą prowadzić do rozwoju próchnicy.
W przypadku uszkodzenia smoczka powinniśmy wymienić go na inny model. Inną kwestią jest zminimalizowanie czasu, przez jaki dziecko korzysta ze smoczka w ciągu dnia lub nocy. Ortodonci odradzają dawanie dziecku smoczka za każdym razem, gdy płacze. Wystarczy, jeśli maluch zaśnie ze swoim przyjacielem. W ciągu dnia możemy bawić się dla niego gryzakami lub grzechotkami. Ważne jest, aby odłączyć się od smoczka we właściwym czasie. Ortodonci odradzają podawanie dzieciom powyżej pierwszego roku życia. Używanie smoczka przez dzieci powyżej drugiego roku życia może faktycznie prowadzić do wad zgryzu. Co więcej, może to być przyczyną opóźnionego rozwoju języka, chociaż ortodonci nie przywiązują do tego aspektu większej wagi. W końcu są ekspertami w leczeniu zębów i wad zgryzu.
Opinie ortodontów na temat stosowania smoczków u dzieci są podzielone. Jeśli jednak rodzice zdecydują się go podać, najlepiej wybrać odpowiedni model, najlepiej anatomicznie poprawny. Jednak samo wybranie rodzaju smoczka nie wystarczy. Bardzo ważne jest, aby rodzice i dzieci używali go prawidłowo. W społeczeństwie panuje przekonanie, że smoczki zwiększają ryzyko wystąpienia wad zgryzu. Mimo to ortodonci coraz częściej obalają ten mit. Jeśli Twoje dziecko wykazuje potrzebę ssania, najlepiej wybrać odpowiedni smoczek dla swojego dziecka. Pamiętaj jednak, aby odłożyć go w odpowiednim momencie.